Zasady dotyczące warunków dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 maja 2017 roku. Dokument, oprócz wskazania dwóch grup aparatów słuchowych oraz odrębnej grupy stworzonej dla systemów wspomagających słyszenie, precyzyjnie określa limity finansowania urządzeń, z puli środków NFZ, wysokość odpłatności, jaką muszą ponosić pacjenci, jak również kryteria przyznawania refundacji.

ZASADY REFUNDACJI:

Aby ubiegać się o refundację aparatu słuchowego należy udać się do najbliższego oddziału NFZ z odpowiednio wypełnionym zleceniem.

Więcej informacji - NFZ

Status osób ubiegających się o refundację dzieli się na 3 grupy:

- dzieci i młodzież do 26go roku życia - refundacja przyznawana jest raz na 3 lata, uszkodzenie słuchu powyżej 30 dB. Dzieci objęte ustawą "za życiem" mogą korzystać z refundacji tak często jak lekarz uzna to za potrzebne.

- osoby dorosłe po 26tym roku życia - refundacja przyznawana jest raz na 5 lat, uszkodzenie słuchu powyżej 40 dB

- inwalidzi wojenni i osoby represjonowane - refundacja przyznawana jest raz na 5 lat (wymagana legitymacja), uszkodzenie słuchu powyżej 40 dB

GRUPY REFUNDACJI:

Aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrzne

STATUS OSOBYLIMIT CENY NFZ% REFUNDACJIKWOTA REFUNDACJI
Dzieci i młodzież2 x 2000 zł100 %2 x 2000 zł
Osoby dorosłe2 x 1000 z70 %2 x 700 zł
Inwalidzi wojenni2 x 2000 zł100 %2 x 1000 zł

Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne

STATUS OSOBYLIMIT CENY NFZ% REFUNDACJIKWOTA REFUNDACJI
Dzieci i młodzież2 x 1800 zł100 %2 x 1800 zł
Osoby dorosłe2 x 1800 z70 %2 x 1260 zł
Inwalidzi wojenni2 x 1800 zł100 %2 x 1800 zł

Wkładka uszna

STATUS OSOBYLIMIT CENY NFZ% REFUNDACJIKWOTA REFUNDACJI
Dzieci i młodzież2 x 60 zł100 %2 x 60 zł
Osoby dorosłe2 x 50 z100 %2 x 50 zł
Inwalidzi wojenni2 x 50 zł100 %2 x 50 zł

Odrębną grupą wyrobów, na które pacjent może uzyskać dodatkowe finansowanie ze środków publicznych, są systemy wspomagające słyszenie. Refundacja obejmuje tutaj kwotę 2750 zł i jest przyznawana do 26 roku życia raz na 5 lat, w szczególności pacjentom, u których wada słuchu utrudnia lub ogranicza zrozumienie mowy. Resztę kosztów, w dużej mierze pokrywa PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON, do których zaliczamy MOPR (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - dla osób zamieszkujących dane miasto) lub PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie- dotyczy osób zamieszkujących w powiecie danej miejscowości) osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi:

  • posiadać grupę inwalidzką lub stopień niepełnosprawności,
  • posiadać wniosek zatwierdzony przez NFZ,
  • mieć dochód, który nie przekracza kwoty ustalonej przez MOPR i PCPR,
  • posiadać kosztorys, ofertę na aparat/y słuchowy/e,
  • wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek w MOPR/PCPR.

Środki PFORN wydawane są przez tzw. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz MOPR w większych miastach. Wielkość refundacji jest zróżnicowana i jest ustalana odrębnie dla każdego województwa na konkretny rok kalendarzowy.

Aparat jest urządzeniem medycznym, zanim wyjdzie na rynek sprzedaży wiele miesięcy pracuje nad nim szereg naukowców. Kolejny etap do badania jego skuteczności, zebranie odpowiedniej dokumentacji i wprowadzenie do produkcji. 

Ten cały proces sprawia, że nad powstaniem aparatu pracuje wiele osób i wiele osób musi być wynagrodzonych za wielomiesięczną pracę. Jeśli zbierzemy wszystkie funkcje, które oferuje nam aparat słuchowy, pozostając właściwie niezauważalnym zarówno dla użytkownika, jak i dla innych osób, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego musi mieć on swoją cenę.

Zakres cenowy aparatów słuchowych jest szeroki i zależy od wykorzystywanej technologii, zastosowania urządzenia czy też wady słuchu pacjenta.

Najpopularniejszym badaniem słuchu jest audiometria.

Jeśli chcesz sprawdzić swój słuch umów się do protetyka słuchu (bez żadnego skierowania). Na badanie zarezerwuj sobie około pół godziny. Przed badaniem protetyk słuchu powinien sprawdzić drożność kanałów słuchowych (czy nie ma zalegającej wydzieliny), ponieważ wpływa to na nieprawidłowy wynik audiometrii. Wytłumaczy również na czym badanie będzie polegało i czego się od pacjenta oczekuje. 

Badanie (audiometria tonalna) polega na podawaniu w słuchawkach audiometrycznych dźwięku o różnej częstotliwości i sygnalizowaniu przez pacjenta rozpoznawania dźwięku (progu słyszenia). Pacjent sygnalizuje moment, w którym zaczyna słyszeć podawane mu tony, których częstotliwość jest sukcesywnie zwiększana. 

Jeśli wyniki audiometrii wskażą na niedosłuch, protetyk poinformuje jakie kroki powinieneś podjąć, aby zapobiec pogłębianiu się niedosłuchu.

Poniżej przedstawimy parę argumentów, które przemawiają za i przeciw baterią i parę, które przemawiają za i przeciw akumulatorom, czyli wersją ładowalną.

Baterie tradycyjne:

Dawniej stosowano w aparatach słuchowych głównie baterie rtęciowo-cynkowe. Obecnie najczęściej wybierane baterie do aparatów słuchowych to baterie cynkowo-powietrzne. Zapewniają stałe napięcie i są bardziej przyjazne dla środowiska. Popularność zawdzięczają również korzystnemu stosunkowi jakości do ceny. Baterie do aparatów słuchowych można zabrać wszędzie ze względu na ich mały rozmiar. Można je wszędzie wymienić bez względu na to czy mamy dostęp do prądu czy nie. Nie dla każdego jednak jest to dobre rozwiązanie – osoby mniej sprawne manualnie czasem mają kłopot z wymianą małej bateryjki w aparacie o niewielkich rozmiarach. Trzeba również pamiętać o wcześniejszym zakupie baterii. Zawsze musimy mieć ich zapas aby nie zaskoczyła nas sytuacja, kiedy aparaty przestają działać, a my nie mamy w pobliżu sklepu medycznego, gabinetu protetyki słuchu lub po prostu – jest święto i wszystkie sklepy są zamknięte.

Baterie do aparatów słuchowych znajdziesz tutaj - BATERIE

Akumulatory, czyli wersja ładowalna:

Konieczność wymiany baterii w aparacie słuchowym  i zabierania na dłuższe podróże całego ich zapasu może być uciążliwa. Aparaty słuchowe najnowszej generacji są zasilane akumulatorami – dzięki temu te problemy należą już do przeszłości. Po jednorazowym naładowaniu akumulator zapewnia działanie aparatu nawet do 24 godziny. Dzięki nowoczesnej technologii akumulatory litowo-jonowe cechują się również o 40% dłuższą żywotnością. A za pomocą ładowarki aparat słuchowy można ładować równie łatwo jak telefon komórkowy. Niektórych modeli stacji ładującej można jednocześnie używać do osuszania aparatu słuchowego i jako twardego futerału ochronnego.

Ładowarki do aparatów słuchowych znajdziesz tutajŁADOWARKI DO APARATÓW SŁUCHOWYCH

Bateria cynkowo-powietrzna w aparacie słuchowym działa od 3 dni do 3 tygodni, jest to zależne od rodzaju aparatu i rozmiaru baterii, od czasu użytkowania aparatu w ciągu doby oraz od wzmocnienia czyli, mocy z jaką działa aparat.

Wpływ na pobór baterii mają też połączenia z urządzeniami zewnętrznymi np. z aplikacją w telefonie komórkowym, temperatura otoczenia, jeśli są duże mrozy baterie też będzie krócej działać.

Żeby bateria wytrzymała jak najdłużej należy o nią odpowiednio dbać - nie powinna mieć kontaktu z wilgocią, ani zbyt wysoką czy niską temperaturą.

Przed włożeniem baterii należy ściągnąć z niej folię - WAŻNE! - folię można ściągnąć dopiero przed samym włożeniem baterii do aparatu, inaczej bateria zacznie się rozładowywać.

Modele  wewnątrzuszne są nieco droższe niż modele zauszne z uwagi na fakt, że w ich przypadku konieczne jest wykonanie indywidualnej obudowy dla każdego pacjenta.

Chociaż współczesne aparaty słuchowe są małe i niepozorne, wewnątrz nich znajduje się nowoczesna, wysokiej klasy elektronika. Aby chronić je przed wpływami zewnętrznymi, wymagają starannej pielęgnacji.

Codzienne czyszczenie możesz wykonać sam, bez pomocy protetyka. Wystarczy do tego miękka ściereczka lub delikatna szczoteczka. Ważne żeby do wnętrza aparatu nie dostał się płyn.

Oprócz czyszczenia aparatu ważna jest też codzienna pielęgnacja: 

- W aparatach słuchowych nie można pływać, ani zakładać ich pod prysznic czy do sauny 

- Przed nałożeniem kosmetyków na włosy np. lakieru należy ściągnąć aparaty 

- Przed założeniem aparatu uszy powinny być suche 

- Pamiętaj, że do czyszczenia aparatów nie należy używać specyfików zawierających alkohol 

- Do czyszczenia aparatów nie używaj ostrych przedmiotów

- Po czyszczeniu dokładnie wysusz aparat słuchowy 

- Przechowuj aparaty w suchym, chłodnym miejscu

Specjalne preparaty do czyszczenia i osuszania aparatów słuchowych znajdziesz tutaj - HIGIENA

Zastanawiałeś się nad tym jak wygląda zakup aparatu słuchowego przez Internet i jak dopasujesz go bez wychodzenia z domu? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Co zrobić, aby nie wychodząc z domu wybrać aparaty słuchowe? 

Wystarczy skontaktować się z naszym protetykiem, który pomoże Ci w wyborze idealnego aparatu słuchowego. Jeżeli masz już wybrany konkretny model wystarczy, że kupisz go na naszej stronie. Dzięki wygodnym zdalnym rozwiązaniom będziemy mogli idealnie dopasować go do twoich potrzeb.

Jak odbywa się zdalne dopasowanie aparatu słuchowego? 

Wyślemy Ci aparaty słuchowe. Następnie umówimy się na spotkanie video lub telefoniczne podczas, którego nasz specjalista powie jak poprawnie założyć aparaty i upewni się czy wszystko działa tak jak powinno. Podczas tego spotkania aparaty zostaną połączone z oprogramowaniem komputera znajdującego się w naszej placówce za pomocą odpowiedniej aplikacji. Kolejny krok to ustawienie parametrów aparatów na postawie wyniku badania słuchu w taki sposób, aby uzyskać maksymalny komfort i rozumienie mowy. Dzięki temu rozwiązaniu można w wygodny sposób sprawdzić wszystkie dźwięki na których nam zależy. Można sprawdzić jaki jest odbiór telewizji, czy rozmowa telefoniczna nie sprawia kłopotu, czy można dobrze zrozumieć domowników i oczywiście czy aparaty słuchowe są w pełni komfortowe.

Czy ja sobie z tym poradzę? 

Oczywiście, ponieważ nad wszystkim czuwa nasz specjalista. Jedyne co trzeba będzie zrobić to odebrać przesyłkę z zestawem aparatów i zadzwonić do nas żeby umówić termin spotkania, które odbędzie się przy pomocy telefonu.

Co zyskuję dzięki zdalnemu dopasowaniu aparatu? 

Bezpieczeństwo -brak kontaktu osobistego niweluje ryzyko przenoszenia chorób. 

Oszczędność czasu i wygodę - nie trzeba wielokrotnie przyjeżdżać do placówki, organizować transportu, angażować rodziny do opieki podczas wizyty dla osoby starszej. 

Bardziej precyzyjne dostosowanie aparatów słuchowych – ustawiamy tu i teraz dostosowując działanie aparatów do aktualnej sytuacji. Natychmiast wpływamy na działanie aparatów tak, aby działały zgodnie z oczekiwaniami użytkownika.

Ceny wzmacniaczy słuchu często są niższe od cen aparatów słuchowych, wizualnie też przypominają aparaty słuchowe. Dlatego część pacjentów zastanawia się nad tym z czego wynika ta różnica w cenie. Tak naprawdę wzmacniaczy słuchu i aparatów słuchowych nie powinno się porównywać. Aparat słuchowy jest urządzeniem typowo medycznym. Wzmacniacz słuchu oferuje tylko zwiększanie głośności. Nie można go dopasować do osobistych wymagań i wady słuchu. Wielu protetyków i laryngologów odradza używanie wzmacniaczy słuchu ze względu na ich negatywny wpływ na słuch.

Aparat typu cros / bicros to nadajnik, który umieszcza się po stronie ucha niesłyszącego. Przesyła on dźwięki do znajdującego się w drugim uchu aparatu słuchowego. Dzięki czemu słyszymy dźwięki dobiegające od strony ucha nie działającego (głuchego). Poprawia to komfort i rozumienie mowy przy rozmowie z kilkoma osobami, czy w zatłoczonych pomieszczeniach. 

Jest to inteligentne rozwiązanie dla osób ze słyszeniem jednostronnym. Od 2011 stosuje się bezprzewodowe rozwiązania. Aparaty typu Cros występują również w wersji ładowalnej .

cros aparat sluchowy

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobór aparatu słuchowego zależy od ubytku słuchu i od tego w jakich warunkach będziesz z niego korzystać. Np. inny aparat słuchowy będzie odpowiadał osobom, które często podróżują, przebywają w zatłoczonych miejscach lub prowadzą rozmowy w dużej grupie, a inny model będzie odpowiedni dla osób które na codzień spędzają czas raczej kameralnie, w mniejszym gronie. Dla wielu pacjentów przy wyborze aparatu słuchowego ważna jest też jego cena. Cena zależna jest od technologii zastosowanych w aparatach słuchowych. Osoby żyjące aktywnie często wybierają aparaty słuchowe ze względu na ich "mobilność" np. aparat ładowalny świetnie sprawdzi się w przypadku osób często podróżujących. Dla części klientów ważna jest też możliwość łączenia aparatów słuchowych z innymi urządzeniami np. ze smartphone'm, telewizorem czy urządzeniami audio. Nowoczesne modele oferują też możliwość rozmów telefonicznych bezpośrednio z aparatów, powiadomienia o upadku wysyłane do odpowiednich osób, czy powiadomienia słyszalne bezpośrednio w aparatach słuchowych.

Wiemy, że w obecnych czasach wybór aparatów jest ogromny i często ciężko zdecydować się na konkretny model. Dlatego w razie pytań czy problemów z doborem aparatu zapraszamy do kontaktu z naszymi protetykami:

  71 307 43 00

Lub do jednego z naszych gabinetów: NASZE GABINETY

Na naszej stronie znajdziesz też Wirtualnego Protetyka Słuchu, który pomoże Ci w doborze aparatu - WIRTUALNY PROTETYK SŁUCHU

Wzmacniacz słuchu nie jest urządzeniem medycznym, a często jego zakup nie jest poprzedzony odpowiednią diagnozą. Nie jest też dostosowany do indywidualnej wady słuchu. Dlatego dźwięki płynące ze wzmacniacza są niewyraźne i ciężko odróżnić mowę od irytujących hałasów tle. Co więcej urządzenia te cechuje wysoki poziom szumów, co po pewnym czasie zaczyna przeszkadzać i męczyć. Wzmacniacze słuchu nie posiadają ograniczenia maksymalnego natężenia dźwięku przez co do ucha mogą docierać hałasy o sile niebezpiecznej dla zdrowia (ponad 130 dB). Laryngolodzy i protetycy słuchu odradzają zakup tych urządzeń ze względu na ich zły wpływ na słuch. Mogą powodować pogorszenie słuchu, a w skrajnych wypadkach nawet jego trwałe uszkodzenie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnic między wzmacniaczem słuchu, a aparatem słuchowym zapraszamy do przeczytania artykułu:

Różnice między wzmacniaczem słuchu, a aparatem słuchowym